0532 236 87 74
0507 790 81 62

MİNİMİKO’YU ANLAMAK ve ANLATMAK

Her sayısını heyecanla hazırladığımız MİNİMİKO’yu anlatmak bazen çok zor oluyor. Çıkış noktasını, nedenini, amacını aktarmakta, her zaman çok lafı olan Benan’ın bile sözcükleri yetemiyor zaman zaman. MİNİMİKO’ya olan duygularımız, onu daha çok çocuğa ulaştırma isteğimiz, masal dergimize emek verenlerin özverisi o kadar yoğun ki, bunları satırlara dökmek hiç de kolay değil.

Masal yazarımız Hayal Şahin Bursa’da oturuyor. Sanatla çepeçevre sarılı bir hayatı var; eşi oyuncu ve yönetmen. Uzun yıllar Devlet Tiyatrosu sahnelerinde alkışladığım, duruşu sağlam, mesleğine aşık bir adam İbrahim Şahin. Her zaman zarif. Hayal’in kızı Irmak Şahin başarılı bir müzisyen; tiyatro aşkının tam içine doğduğundan olsa gerek, müzikal oyunlarda neşesi

daha da artıyor. Sahnenin önünde, ardında, her yerindeler ailece. Belirtmeden geçemeyeceğim; yıllardır engelli ve özel çocuklar için yapılan pek çok etkinlikte onların imzası var. Özel eğitim alan miniklere tiyatro öğretmekten hiç vazgeçmediler.

MİNİMİKO masallarının çizeri Görkem Şengüler başarılı bir tasarımcı. İllüstrasyonlarıyla tanınır. Sadece kağıtlara çizmez Görkem; boya kaldıran her obje onun için malzemedir. Aklınıza

gelebilecek her şey de resme eklenir; kalemtıraş çöpü, mandalina kabuğu, ısırılmış bir bisküvi, krakerin kendisi, hatta masaya dökülmüş kahvenin bıraktığı iz, hep resimdir Görkem için. Ha bir de son birkaç yıldır duvar boyuyor. Bembeyaz duvarlarda hayal kuruyor, rengarenk hayatlar olarak teslim ediyor. Pek çok sosyal sorumluluk projesine duvar hediye etti. İmkansız okulların bahçe duvarlarını, onkoloji hastası çocukların oyun odalarını boyadı en son. Renklerin dünyasında hayal edebilmeyi hediye ediyor çocuklara.

Neden mi anlattım bu insanları size? Çünkü sayfalarını çevirmekte olduğunuz MİNİMİKO’yu hayata geçiren ekibin en azından ikisini biraz daha tanıyın istedim. İstedim ki masal dergimizin hangi kalplerden çıktığını bilesiniz. Diledim ki o kalplerden gelen masalları sevip daha çok paylaşasınız. Çünkü gerçekten

fedakarlık gerektiren bir iş yayın çıkartmak. Bilen bilir. Yayını hazırlayanları biraz bilirseniz bu derginin sadece çocuklar değil, bizler için de ne denli değerli olduğunu daha iyi anlarsınız diye düşündüm.

Bilen bilir deyince; bu sayı özel bir teşekkürüm var. Maliyetlerin gittikçe yükseldiği ve emek verenlerin gerçekten zorlandığı bir işi devam edebilmek de değer verenlerle mümkün oluyor. Sevgili Armağan Portakal bu sayımızın çocuklara ulaşmasında MİNİMİKO’ya büyük bir destek verdi. Bu destekle hem dergimizin basılmasına yardımcı oldu, hem de kendi müşterilerine farklı bir yılbaşı hediyesi vermeyi düşündü. Belki de o öncü ruhuyla yeni bir nefes sağladı MİNİMİKO’ya.

Teşekkürler Armağan Portakal; dediğin gibi olsun. Anlatılacaklar hep olsun, MİNİMİKO masalları okundukça, anlatıldıkça çoğalsın. İyilik hep olsun.

ABONELİK FORMU